• Bize Ulaşın
 • Kurumsal
 • Anasayfa
 • Facebook Twitter
  Mavi Limon Turizm

   

  GAZİANTEP ŞEHİR TURU

  Detaylar için lütfen ''Ne Kadar Ödeyeceğim'' sekmesini de incelemeyi unutmayınız...

   

  09.00: Gaziantep Zeugma Mozaik  Müzesi’nin gezilmesi.

  10.10: Çift şerefeli, çift yollu Osmanlı  Şirvani Camisi’nin incelenmesi.

             Gaziantep Kalesi’nin görülmesi.

             Mutfak  Müzesi’nin gezilmesi.

   11.15: Butik Otel’in incelenmesi. Kır kahvesi ve Tarihi Naib Hamamı’nın görülmesi.

              14 şehitler abidesinin gezilmesi ve bu konuda bilgi alınması.

   11.30: Savaş müzesinin gezilmesi.  Şehreküstü şehitliğinin ziyareti. Tarihi İhsaniye Camii. Şeyh Fetullah Camii ve Hamamı ile Şehit Karayılan’ın ziyaret edilmesi.

                            Şıh kasteli ve tarihi caminin ve minaresinin mimari durumunun incelenmesi.

                            Tarihi Antep evleri ve sokaklarının görülmesi ve mimari durumunun anlatılması.

  12.00: Mevlevihane Vakıf Müzesi’nin gezilmesi. Mevlevi kültürünün  incelenmesi ve anlatılması. Türk-İslam Kültürü ile dolu Halı Kilim Müzesi’nin gezilmesi, hat sanatından örneklerin ve maden sanat eserlerinin incelenmesi. (Sinevizyon gösterisi). Tekke Camii ve ilginç minaresinin incelenmesi.

  12.15: 400 yıllık tarihi Tahmis kıraathanesinin incelenmesi.

     Tütün Hanı’nın gezilmesi. Bakırcılar Çarşısı’nın gezilip Gaziantep  El Sanat Eserleri’nin incelenmesi.

  12.45: Öğle yemeği. (Menu: Ezogelin çorba, lahmacun, ayran.)

  14.00: Atatürk’ün Gaziantep halkına konuşma yaptığı yerin incelenmesi.   

               Kendirli Kilisesinin ve Antep savunmasında  duvarlar üzerinde aldığı top mermilerinin izlerinin incelenmesi ve bilgi alınması.

  15.00: Antep savunmasında şehit olan 6317 şehitin yattığı mekanın ve bunları temsil eden Şehitler Abidesi’nin ziyareti .

  15.20: Atatürk Anı Müzesinin ve Atatürk'ün nüfusa kayıtlı olduğu tarihi taş yapılı Bey Mahallesi’nin gezilmesi. (Buradaki bahçede oturup dinleniyor ve içecek bir şeyler alabiliyoruz)

  15.50: Karagül dizisinin çekildiği Hasan Süzer Etnografya Müzesi'nin görülmesi.

  16.30: Kurtuluş Camii’nin(Meryem Ana kilisesi) gezilmesi, yapı tarzı ve tarihinin anlatılması.

  17.30: Gaziantep şehir turumuzun sonu.

   

  * İncelemiş olduğunuz program Mavi Limon Tur tarafından hazırlanmış olup tüm hakkı mavilimonturizm.com'a aittir. İzinsiz olarak kopyalanması ve her ne amaçla olursa olsun kullanılması durumunda, kullanıcılar her türlü hukuki ve cezai sorumluluğu peşinen kabul etmiş sayılırlar. 

   

   

  Gezeceğimiz Yerlerle İlgili Detaylı Bilgiler

   

   

  Mozaik Müzesi.jpg  Zeugma Mozaik Müzesi: Sahip olduğu 1700 metrekarelik mozaik ile Dünya'nın en büyük mozaik müzesi ünvanına sahiptir. Mimari ve teknolojik açıdan dünyanın önde gelen müzelerinden biridir. İki bin yıllık mozaiklerin çalınan parçaları, lazer sistemiyle görüntü olarak yansıtılmakta ve eksik parçalar bu şekilde tamamlanmaktadır. Zeugma’daki mozaikler on üç renk armonisinden oluşmaktadır. Günümüzdeki mozaik ustaları sahip oldukları teknoloji ile hala Mozaik müzesinde sergilenen mozaiklerin parça küçüklüğüne ulaşamamışlardır.

   

  Kale.jpg  Gaziantep Kalesi: Şehrin tam ortasında, 25-30 metre yükseklikte bir tepeye kurulmuş olan Gaziantep kalesi ihtişamlı görüntüsü ile şehrimizin sembollerinden biridir. Temelleri Roma dönemine dayanmaktadır.

   

  Bey mahallesi.jpg  * Bey Mahallesi: Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün nüfusa kayıtlı olduğu tarihi taş yapılı mahalle. Bu mahallede bulunan bir çok tarihi antep evine ve bu evlerin bulunduğu sokaklara yakın zamanda yapılan yenileme çalışmaları sonrasında Bey Mahallesi Gaziantep'te mutlaka görmeniz gereken yerler listesinde baş sıraları aldı.

   

  BAKIRCILAR Ã�ARÅ�ISI.jpg  * Bakırcılar Çarşısı: Gaziantep'in en eski çarşısı. Bakır sanatı Gaziantep'te 500 yılı aşkın bir süredir icra ediliyor. Günümüzde de bu sanat bakırcılar çarşısının her köşesinde Gaziantepli ustaların ince el işçiliğiyle varlığını sürdürmeye devam ediyor. Bakır eserlerinin yanı sıra kutnu kumaşından yemeniye kadar bir çok ürünü bu çarşıda bulmak mümkün.

   

  Elmacı Pazarı.jpg  * Elmacı Pazarı: Bakırcılar çarşısı ile iç içe olan bu pazar Gaziantepteki en renkli pazar. Çünkü aklınıza gelebilecek her türlü ve rengarenk tüm antep ürünlerini bu pazarda kolaylıkla bulabilirsiniz.

   

  Tahmis Kahvesi.jpg * Tahmis Kahvesi: 1635 yılından beri faaliyette olan Türkiye'nin en eski kahvehanelerinden biri. O günden bu yana bir çok tarihi olaya tanıklık etmiş, iki kez yangın geçirmiş, şaairleri ağırlamış Tahmis kahvesi son yapılan yenileme çalışmaları sonucunda 2011 yılında yeniden hizmete açıldı.

   

  Tütün Hanı.jpg  * Tütün Hanı: Han Mimarisinin en güzel örnekleri arasında yer alan bu tarihi mekan bir avlu ve bu avluya açılan 15 adet odadan oluşmaktadır. Avluya açılan odalardan üç tanesi Şark Odası olarak düzenlenmiş ve Kafeterya bölümünün hizmetine verilmiştir.Diğer Odalar Gaziantep Kültürünün ve El Sanatlarının sergilenmesi ve Ziyaretçilerinin alış veriş ihtiyaçlarını karşılamak amaçlı turistik çarşı olarak düzenlenmiştir. Ayrıca merdivenle aşağıya inilen Mağara içerisinde iç içe geçmiş beş ayrı bölümden oluşan şark odaları mevcuttur.

   

  Kendirli Kilisesi.jpg  * Kendirli Kilisesi: Kilisenin planı Roma’daki St.Fransua Kilisesi’nden örnek alınarak yapılmış ve plan Vatikan’daki Papalık Makamı’na onaylattırılmıştır. Kilisenin tabanı kırmızı ve beyaz taşlarla satranç tahtası şeklinde döşenmiştir. Kilisenin dış cephesinde Gaziantep savunması sırasında aldığı top parçalarının ve mermilerin izleri rahatlıkla görülebilmektedir. 

   

  KurtuluÅ� Cami.jpg  * Kurtuluş Cami (Meryem Ana Kilisesi): 1873 - 1892 yılları arasında Ermenilerin ibadet edebilmesi için yaptırılan bu kilise Ermeni nüfusunun azalması ile birlikte kullanılmaz oldu. 1980 yılında hapishane olarak kullanılan kilise sonradan eklenen minaresi ile 1988 yılında cami olarak kullanılmaya başlandı.

   

  Atatürk Anı Müzesi.jpg  Atatürk Anı Müzesi: Müze Atatürk'ün Nüfusa kayıtlı olduğu Bey mahallesi içerisinde bulunan eski bir Antep evinin yenilenmesi sonucunda oluşturulmuştur. Müzede; Atatürk’ün hayatının anlatıldığı sinevizyon odası, Atatürk araştırma kitaplığı, çalışma odası, Atatürk’e dair sergi alanları, çok amaçlı sergi salonları ve hediyelik eşya satış bölümü yer almaktadır. Atatürk’ün 1933 yılında Gaziantep’e geldiği sırada kullandığı eşyalar da müzede sergilenmektedir.

   

  Naib Hamamı.jpg  * Naib Hamamı: Osmanlı hamam kültürünü günümüze kadar taşıyan tarihi Naib Hamamı 1640 yılında yaptırılmıştır. Uzun yıllar kullanılmayan hamam, yenileme çalışmalarından sonra Gaziantep Kalesi önünde hem dış güzelliğine yeniden kavuştu hem de hamam hizmetine kaldığı yerden devam etmeye başladı.

   

  Kır kahvesi.jpg  * Kır Kahvesi: Tarihi bina Antep taşlarından imal edilmiştir. Renkli camları, eski ahşap pencereleri, Antep nacarlığını gösteren tavanı, sandalyeleri, kürsüleri ve masa örtüleri ile baştan aşağı Gaziantep kültürünü yansıtmaktadır. Ayrıca bahçe girişinde 140 yıllık dut ağacı ve 150 yıllık Kumandan Çeşmesi bulunmaktadır. 

   

  Å�irvani Cami.jpg  * Osmanlı Şirvani Cami: Tarihi Gaziantep camileri arasında minaresi iki şerefeli olan tek cami olduğundan bu camiye halk arasında “İki Şerefeli Cami” de denir. Cami 1677 yılından önce Şirvani Mehmet Efendi tarafından yaptırılmıştır. Bir efsaneye göre cami herhangi bir nedenle yıkılırsa onu yeniden yapacak kadar altın ve gümüşün temelinde gömülü olduğu söylenir. Bir diğer önemli nokta ise  minberin alttan kızaklı olması, duvarda yapılan özel bölmesine girip çıkabilmesidir.

  o:p>

   

  SavaÅ� müzesi.jpg  * Savaş Müzesi: 12 odalı tarihi bir antep evinde kurulan savaş müzesi asrın en adaletsiz işgaline karşı, şehir halkının verdiği mücadeleyi anlatıyor. 920'li yıllardaki acımasız işgali ve şehir halkının bu işgale karşı koyuşunu, topla tüfekle değil, kendi icadı; Tak takı ve bir çift bakır sahanla yapılan Sahan Bomba'sını tanıtıyor. Şehit ve Gazilerin; kazmayla, kürekle en önemlisi de yürekleri ile yazdıkları destanı anlatıyor. Müzedeki panolar, bir tüfek için Kızını Evlatlık Veren Baba'nın, şehir aç kalınca ölmüş hayvan etini kapışan anaların, düşman tanklarına karşı: "Demirle adam döğüşür mü? Erkekseniz piyadenizi gönderin!" diye haykıran yiğitleri anlatıyor.

   

  14 Å�ehit anıtı.jpg  * 14 Şehit Anıtı: Fransız işgal kuvvetlerine karşı savaşan askerlere yiyecek ve cephane taşıyan 14 çocuğun fransız askerleri tarafından süngülenerek şehit edildiğini anlatmak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla yapılan anıtımız.

   

  Antep Evleri.jpg  * Antep Evleri: Gaziantepte hala tüm güzelliğiyle varlığını devam ettiren bir çok eski Antep Evi var. Bu evlerin yapımında kullanılan taşlardan evin şekline kadar her şeyin bir özelliği ve hikayesi var. Bu bilgileri gezimiz sırasında tur rehberimizden öğrenebilirsiniz.

   

  Tekke Cami.jpg * Tekke Cami: 1638 yılında bir Türkmen ağası tarafından yaptırılan cami ilginç mimari yapısıyla ön plana çıkıyor. Tekke Cami Dünya'da minaresinin altından yol geçen iki camiden biridir.

   

  Oyuncak Müzesi.jpg  * Oyuncak Müzesi: Gaziantep'in en yeni müzesi. Bünyesinde tüm Dünya'dan oyuncaklar bulunduran müze sonderece renkli bir görüntüye sahip. Gezerken hiç sıkılmayacağınızdan emin olabilirsiniz.

  Tur ücreti kişi başı: 50 TL (En az 15 kişilik gruplarda geçerlidir.)

   

  * 1 - 4 kişi arası gruplara 2014 model Peugot 301 araç ile toplam tur ücreti: 380 TL

  * 5 - 8 kişi arası gruplara 2012 model Mercedes Vito 8+1 araç ile toplam tur ücreti: 480 TL

   

  Ücrete dahil olan hizmetler: 

  * Yakıt dahil ulaşım hizmeti.

  * Rehber/Şoför hizmeti.                                             

   

  Ücrete dahil olmayan hizmetler:

  Müze giriş ücretleri. 

  Öğle yemeği.

   

  Sormak istediğiniz bir şey olursa lütfen buraya tıklayarak bizimle iletişime geçiniz. 

   

  -Tur rehberlerimiz, siz değerli misafirlerimize her zaman  en iyi hizmeti verebilmek için çalışmaktadırlar. Gerekli gördükleri taktirde tur programının içeriğine sadık kalmak şartı ile programda değişiklik yapabilirler. Bu değişiklikleri sahip oldukları tecrübelere dayanarak, size en iyi hizmeti sağlayabilmek için yapacaklardır.

   

  Yola çıkmadan önce yanınıza:

  -  Rahat yürüyebileceğiniz bir çift ayakkabı,

  - Fotoğraf makinesi,

   almayı unutmayınız...